ОЗНАКИ НЕБЕЗПЕКИ

Люди, які живуть або працюють на території, на якій раніше проходив збройний конфлікт можуть зустрітися з такою небезпекою як наземні міни, боєприпаси, що не вибухнули, кинута амуніція, військові транспортні засоби або обладнання, а також інші вибухонебезпечні предмети.
Нижче наведені офіційні і неофіційні попереджувальні знаки, що б ви знали, як вони виглядають, а також інші позначення бойових або військових дій, які повідомляють про те, що територія є небезпечною.

Офіційні попереджувальні знаки
Використання офіційних попереджувальних знаків регламентується у відповідності з Міжнародним стандартом з протимінної діяльності IMAS 08.40. До них належать виготовлені знаки, які сапери і місцеві військові встановлюють навколо відомих замінованих зон. Є деякі інші знаки, які використовуються в різних країнах, хоча всі офіційні попереджувальні знаки звичайно не закриті і добре проглядаються. Широко використовується загальний офіційний попереджувальний знак – зображення двох схрещених гомілкових кісток під черепом у яскраво – червоному квадраті або трикутнику на тлі попереджень, складених місцевою мовою та іноді також і англійською мовою.
Зазвичай вся зона позначена попереджувальними знаками, які розташовані на рівних відстанях один від одного, вздовж огорожі, мінним шнуром. Пластмасовий шнур може бути з червоно – білими смугами або світло жовтим.

Official-Warning-Sign1
Official-Warning-Sign2
Official-Warning-Sign3
Official-Warning-Sign2
Неофіційні попереджувальні знаки
В умовах відсутності офіційних знаків, місцеві жителі часто застосовують свої власні методи та знаки для позначення небезпечних ділянок. Такі методи позначення різні у різних країнах і вони навіть відрізняються в різних частинах однієї країни. У випадках з місцевими позначеннями, немає жорстких і певних правил і часто вони зрозумілі лише місцевим жителямUnofficial-Warning-Signs0

Other-Sign1

Other-Signs2-5

Ознаки бойових дій або військової діяльності
Будь-які ділянки, які займали учасники бойових дій, особливо траншеї, бункери або бойові позиції, найімовірніше були заміновані для захисту від нападу. В таких місцях велика ймовірність наявності боєприпасів, що не розірвалися та залишених боєприпасів. Часто заміновані ділянки візуально не відрізняються від ділянок, що не є замінованими, оскільки вони можуть бути не позначені жодними явним попереджувальним знаком. Зазвичай, міни важко помітити – вони закопані або заховані в рослинності, грунті, завалах і навіть купах сміття. Ділянки, що забруднені іншими вибухонебезпечними предметами, можуть бути більш помітними, оскільки в такому випадку легше візуально ідентифікувати наприклад боєприпаси, що не розірвалися та стирчать з грунту.
Вирви від вибухів або звичайні ями на асфальтованих дорогах, можуть вказувати на протитранспортні міни та на військові дії. Слід бути обережним у такій зоні, існує небезпека не помітити або наступити на міни які не здетонували. Особливо важливо не сходити з дорожнього покриття на ґрунтове та на узбіччя.

Штучні ознаки

 • Очевидний доказ бойових дій, наприклад, осколки, частини снарядів тощо;
 • Кинута або залишена на узбіччі дороги пошкоджена техніка;
 • Залишена без нагляду техніка або кинуте військове спорядження, наприклад, зброя, боєприпаси або військова форма;
 • Всі зони, зайняті воюючими сторонами, й особливо окопи, бункери або райони бойових дій.

Природні ознаки

 • Мертві тварини з відірваними або пошкодженими кінцівками;
 • Дивні особливості або обриси поверхні землі, зазвичай не характерні для природи;
 • Чагарники й зарослі;
 • Зарослі, необроблені поля й пасовища поблизу від оброблюваних посівних площ;
 • Людські останки;

Fighting-Signs1-2

Як виглядає небезпечний предмет?

Далі наведені різні види вибухонебезпечних предметів, для того, щоб ви могли їх впізнати, якщо натрапите на один з них у вашому населеному пункті. Щоб подивитися інформацію про той чи інший вибухонебезпечний предмет, клікніть відповідний розділ списку.

ПРОТИПІХОТНІ МІНИ
Протипіхотна міна – це вибуховий пристрій, здатний поранити, вбити або зробити недієздатним людські ресурси.

Існують різні види протипіхотних мін:

 • Протипіхотна міна фугасної дії
 • Осколково-фугасні протипіхотні міни

Міни можуть бути приведені в дію об’єктом впливу, а саме, вибухати від детонації в результаті ступання на них або удару по ним, а також можуть бути приведені в дію в результаті фронтального переслідування, розтяжками, керованими мінами або комбінацією цих способів.

Antipersonnel1

Antipersonnel2

Antipersonnel3

Antipersonnel5

ПРОТИТАНКОВІ МІНИ
Наземна міна – це вибуховий пристрій, здатний знищити або вразити рухомі засоби.
Протитанкові міни призначені для транспортних засобів, проте, міни можуть бути приведені в дію об’єктом впливу, а саме, вибухати від детонації в результаті ступання на них або удару по ним, а також можуть бути приведені в дію в результаті фронтального переслідування, розтяжками, керованими мінами або комбінацією цих способів.

Antivehicle1

Antivehicle2

БОЄПРИПАСИ, ЩО НЕ ВИБУХНУЛИ
Боєприпаси, що не вибухнули – це вибухонебезпечні боєприпаси, які кинули, залишили або які були запущені, але не здетонували, як повинні були.
Такі боєприпаси, включають в себе артилерійські і танкові снаряди, мінометні міни, підривники, великі і маленькі бомби, в тому числі касетні боєприпаси, малокаліберні боєприпаси, некеровані або керовані ракети.
У районах, які піддавалися бомбардуванням або на яких проходили затяжні бої, територія може бути сильно забруднена великою кількістю боєприпасів. Наприклад, у випадку з касетними боєприпасами, близько 30 відсотків не вибухають від удару об землю і представляють серйозну небезпеку ще багато років після.
Unexploded1Unexploded2Unexploded3Unexploded5Unexploded6Unexploded7

ЗАЛИШЕНІ БОЄПРИПАСИ
Після конфліктну місцевість може виявитися майданчиком для таємного або відкритого складу, заповненого кинутими боєприпасами (КБ).
КБ – це невикористані засоби поразки, які не підконтрольні жодній із конкретних сил. КБ можуть включати в себе бомбометні установки, гранати, снаряди, ракети, кулі, артилерійські снаряди і т.д.

Таємні склади кинутих боєприпасів, а також складоване військове спорядження, яке недостатньо охороняється або не обслуговується, розміщені поблизу населених пунктів, у військових будинках, цивільних будівлях, будівлях шкіл і т.д. здатні привести до катастрофічних вибухів.Picture5Picture6Picture7Picture8Picture9

РОЗТЯЖКИ
Саморобний вибуховий пристрій або СВП це вручну встановлений вибуховий пристрій, зазвичай саморобний та призначений для знищення, ураження противника, пошкодження майна або створення атмосфери терору. Часто для виготовлення СВП використовуються модифіковані боєприпаси, що не вибухнули або кинуті боєприпаси, які можуть бути випадково підірвані самою жертвою, дистанційним керуванням (радіоуправлінням, управлінням по проводах) або автоматично, через певний період часу.
Міна-пастка – це вибуховий або невибуховий пристрій, навмисно встановлюється для приведення до людських жертв при впливі на явно безпечний предмет або при виконанні звичайних безпечних дій, наприклад, відкриття дверей або включення телевізора.
Міна-пастка може бути вбудована в будь-який безпечний на вигляд предмет. Найбільш широко застосовуються ті, які виглядають привабливо і незвично, наприклад, пачка сигарет, телевізор або іграшка.

Picture34Picture35Picture36Picture37Picture40Picture41